Periodontoloji Nedir ?

Dişi çevreleyen dokuları (diş eti)  inceleyen, bunun yanında bu dokularda meydana gelen sorunları araştırıp, tedavisini gerçekleştiren sonra kontrolleri yapan bilim dalına periodontoloji denir. Diş etinde meydana gelen problemler ağrı dışında diş kaybına bile sebep olabilir.

Her yaşta farklı şiddette kişiyi etkileyen diş eti problemleri hafife alınmamalıdır. Kimi zaman saydığımız belirtilerin hepsini görmeden de diş ve doku kaybı yaşayabilirsiniz.

Periodontal Hastalıklar Nasıl Önlenir?

Diş etlerinizde meydana gelen problemleri engellemek adına yapılması gerekeni hastanın üstlenmesi gerekir. Böyle bir duruma sebep veren ihmal, ağız içi temizliğinin ve diş bakımının gereğince yerine getirilmiyor oluşudur. Bu sebeple dişlerinizi düzenli fırçalamalı, 3 ila 6 ay arasında mutlaka diş fırçanızı değiştirmeli, diş üzerinde tabaka oluşumunun önüne geçilmelidir. Ayrıca dil üzerinde biriken kalıntılar temizlenmeli ve ağız içi temizleme ürünlerinin kullanılması büyük önem taşır. Bunların dışında gerekli aralıklarla bir periodontoloji uzmanı ile görüşmeli ve muayenelerinizi yaptırmalısınız.

Periodontal Hastalıkların Tedavi Süreci

Periodontal tedavinin asıl amaçlarından biri diş kaybının önüne geçmektir. Tedavi süresinde, hastaya ağız içi temizliği, diş temizliği ve diş bakımı gibi konularda hem bilgilendirme yapılır hem de işlem uygulanır.

Ağız bakımı düzenli ve dikkatli yapılmadığı taktirde ağrı, diş kaydı, cerrahi müdahale gibi hastayı zorlayacak birçok sonuçla karşılaşılabilir. Bu sebeple üzerinize düşeni yerine getirip, kendinizi bu süreçten koruyabilirsiniz.

Periodontal Hastalıkların Belirtileri Nelerdir ?

Zamanla dişi çevreleyen dokular zarar görüp, iltihap toplayabilir ya da başka bir sorun baş gösterebilir. Periodontal hastalıkların ilk belirtisi olarak diş eti kanamalarını söylemek yanlış olmaz. Elma gibi dişleri ve diş etlerini doğrudan temas halinde zorlayan yiyecekler tükettiğinizde diş etinizin kanadığını fark ettiyseniz en kısa zamanda bir periodontoloji uzmanı ile görüşmeniz faydalı olacaktır. Periodontal hastalıkların belirtisi olarak şunları saymak mümkündür:

-Dişlerinizi fırçalarken ya da diş etiyle doğrudan temas eden gıdaları tüketirken meydana gelen diş eti kanaması,

-Kızarmış, şişmiş ve parlak diş etleri,

-Diş ve diş etindeki aşırı hassasiyet,

-Diş etinde meydana gelen iltihap ve iltihap akıntısı

-Ağız kokusu,

-Diş ve diş etlerinde birbirini tutama sonucunda, dişlerin oynaması ya da düşmesi,